Par portālu Reģistrēties Kontakti
Forums Sveicināts, ' . $userinfo['username'].''; echo ' [Iziet]

'; require_once './plugins/p10_mi_loginpanel/pminfo.php'; }else{ //echo RewriteLink('index.php?categoryid=' . $categoryid); echo '
Lietotājvārds Parole
Paroles atjaunošana
'; } } */ ?>
Projekts Nesija
Haizivs 
projekts
Jaunākie raksti
Laimīgu un ar Daivingu bagātu 2011. gadu! (Par portālu) lasīt vairāk ...

Daivings.lv piedalās dubļu skrējienā (Raksti) lasīt vairāk ...

Džeimss Kamerons svin dzimšanas dienu Baikāla dzelmē (Daivings pasaulē) lasīt vairāk ...

UZMANĪBU!!! Nesijai ir radušās tehniskas problēmas!!! (Raksti) lasīt vairāk ...

Kurzemes piekrastē jūrā parādījušās medūzas (Daivings Latvijā) lasīt vairāk ...

Baltijas jūras gultnē atrasts, iespējams, vecākais dzeramais šampanietis pasaulē (Daivings pasaulē) lasīt vairāk ...

Saulkrastu pusē zvejnieki stāsta par jūrā novērotu vali (Daivings Latvijā) lasīt vairāk ...

BH2 ziņo no Slokas (Raksti) lasīt vairāk ...

Šodien svētki - Nesijas diena! (Daivings Latvijā) lasīt vairāk ...

Nesijas projekts tuvojas finišam (Raksti) lasīt vairāk ...

Turpmāk Baltijas valstīs būs sava APNEA ACADEMY instruktore (Daivings Latvijā) lasīt vairāk ...
© 2020 Daivings.lv

Pie mums Baltijas jūrā atrasta „ENIGMA”

Shofja - Jūlijs 2, 2008

 Kurš tad nav dzirdējis par holandieša Hugo A. Koha (Hugo A. Koch) 1919.gadā patentēto slaveno portatīvo šifrēšanas mašīnu „ENIGMA” (grieķiski ENIGMA nozīmē „noslēpums”), kas radījusi ne mazums leģendu, par to sarakstītas daudzas grāmatas un uzņemtas filmas. Jāatzīst, ka šīs šifrēšanas mašīnas bija populāras pagājušā gadsimta 20-tajos gados, kad to izmantoja gan komerciāliem mērķiem, gan dažādu valstu militārie un valsts dienesti. Tomēr pati slavenākā, patiecoties kurai visa pasaule zina vārdu „ENIGMA”, ir vācu militārais šifrēšanas mašīnas modelis „Wehrmacht ENIGMA” jeb Vermahta ENIGMA. Ar šo šifrēšanas mašīnu nacisti II Pasaules kara laikā pārraidīja šifrētus ziņojumus, kurus ļoti ilgu laiku neizdevās atšifrēt Antihitleriskās koalīcijas kriptologiem. Šīs kara šifrēšanas mašīnas bija iedalītas sauszemes un jūras. Piemēram, uz nacistu kuģiem to kapteiņiem bija dota pavēle gūsta vai avārijas gadījumā vispirms iznīcināt tieši šo šifrēšanas ierīci. Starpcitu, tieši jūras ENIGMA modeļi visā pasaulē tiek uzskatīti par lielu retumu. Un tieši šāda modeļa rotoru komplektu no Baltijas jūras dzīlēm palaimējās izcelt daivkluba „Poseidon” līdzīpašniekam, daivinga instruktoram Sergejam Semjonovam.

Jāteic, ka šis atradums nav nejauša veiksme. Visam ir sava priekšvēsture. Apmēram pirms gada Sergeju Semjonovu Liepājas draugi Sergejs Zavadskis un Vadims Buharins uzaicināja doties nirt uz viņu nesen atrasto vraku. Šis vraks atradās 28 metru dziļumā.  Tobrīd vēl neviens no viņiem nenojauta, ka tas ir kādreiz slavenais zemūdeņu „mednieks” UJ-113 – zvejas kuģis „Nordmark”. Liepājnieki laika gaitā izpētīja „Nordmark” vēsturi. Zvejas kuģis tika uzbūvēts 1936.gadā (54,7m garš, 8.1m plats) un līdz tā bojāejas brīdim Baltijas jūrā, „Nordmark” zem Trešā reiha karoga veiksmīgi bija karojis Ziemeļu jūrā. Gandrīz vai 1941.gada Līgo vakarā padomju traleris „Fugas” T-204 kādā Baltijas jūras rajonā izvietoja vairāk kā 200 M-26 mīnas. Vienīgais kuģis, kurš gāja bojā no šīm mīnām bija „Nordmark”.
Kā stāsta Sergejs Semjonovs – kuģis ir pamatīgi cietis, daudz kas ir gājis bojā sprādziena rezultātā, piedevām kuģis ir nogrimis ļoti ātri.
Pēc pirmā daiva uz šo vraku sekoja vēl citi, tad arī liepājniekiem izdevās atrast un izcelt no dzelmes kuģa zvanu. Uz tā bija kuģa nosaukums „Nordmark”. Tajā reizē arī Buharins no vraka izcēla apdegušu navigācijas planšeti, kurā atradās kuģa dokumenti, krāsainas kartes u.c. lietas. Akvalangistiem vēl izdevies no kuģa vraka izcelt kuģa radiostacijas paliekas, rakstāmmašīnu, bet kādā no kajītēm tika atrasta hidroakustiskā stacija, ar kuras palīdzību UJ-113 „klausījās” zemūdenes. Sergejs Zavadskis vrakā atrada interesantu kasti, kurā pēc tās izcelšanas no ūdens, atrada no vēstures viedokļa unikālu lietu – daivinga masku. Jāatzīmē, ka vācu akvalangisti - diversanti vieni no pirmajiem pasaulē izmantoja zemūdens elpošanas aparātus – mūsdienu slēgtā cikla rebrīzeru priekštečus.
Kā pastāstīja Sergejs Semjonovs atrastā maska bija no ādas, tās brilles varēja noregulēt atbilstoši katra konkrētā nirēja sejas izmēram. Tā kā ar pašu niršanas aparātu maska tika savienota ar trubiņas palīdzību, tad nirēja izelpotais gaiss nenonāca ūdenī, bet gan atgriezās aparātā.
Tādi nu līdz šim bija atradumi uz UJ-113 vraka. Bet tad Sergejam Semjonovam kārtējā no ieniršanām izdevās iekļūt komandiera kajītē, kurā tika atrasta koka kaste. Iznirstot pie motorlaivas, no kuras notika niršana uz vraku, Semjonovs kopā ar pārējiem nirējiem izlēma atvērt kasti. Kāds bija viņu pārsteigums, kad tur ieraudzīja leģendārās šifrēšanas mašīnas ENIGMA jūras modeļa rotorus.
Pēc kara cīņu vietās tika atrasts diezgan daudz ENIGMA karalauka modeļu, bet atrast šīs šifrēšanas mašīnas jūras modeli – tas tiek uzskatīts par lielu veiksmi. Katrai šifrēšanas mašīnai bija savs numurs, tāds ir arī šim nirēju atradumam – gan uz rotoriem, gan pašas kastes iegravēts numurs M-1752.
Kā uzsver Sergejs Semjonovs – nav zināms, ka līdz šim Baltijas jūrā būtu atrasti ENIGMA rotori, nemaz nerunājot par pašu šifrēšanas mašīnu. „Mēs pagaidām no ūdens esam izcēluši tikai šīs slavenās šifrēšanas mašīnas sirdi un smadzenes, kas ir ENIGMA galvenās sastāvdaļas. Piebildīšu, ka šis ir trīs rotoru modelis. Mūsu atradumam diemžēl trūkst trīs ratu, kas liek domāt, ka tie atradušies šifrēšanas mašīnā kuģa katastrofas brīdī. Ir cerība, ka tā kā kuģis nogrima  ļoti ātri, pati ENIGMA ir palikusi neskarta un joprojām atrodas jūras dzelmē. Tātad  mums ir cerība to atrast!”
Šobrīd Semjonovs kopā ar akvalangistiem no Liepājas plāno pašas ENIGMA meklējumus.
Ļoti iespējams, ka daivklubs „Poseidon” atrastos ENIGMA rotorus nodos Jūrmalas pilsētas muzejam. Bet kā atzīst Sergejs Semjonovs, gribētos tomēr lai šādi priekšmeti tiktu izstādīti, piemēram, Rīgā Vēstures un kuģniecības muzejā. „Ja Vēstures un kuģniecības muzejs izlemtu izveidot zemūdens arheoloģijai veltītu zāli, daivklubs „Poseidon” būtu ar mieru bez atlīdzības visus savus zemūdens atradumus nodot muzejam” – tā Sergejs Semjonovs.

Apspriest rakstu forumā!
Daivings.lv - daivings, diving, scuba, niršana, snorkelēšana, frīdaivings, zemūdens peldēšana. Latvijas daivinga žurnāls un forums. Fotogrāfijas un raksti ir autoru īpašums. © 2006 - 2010 Daivings.lv Fotostudija | Kāzas | Foto